Dlaczego dieta roślinna wymaga suplementowania witaminy B12?


Dlaczego dieta roślinna wymaga suplementowania witaminy B12?


Witamina B12, tzw. kobalamina (występująca jako cyjanokobalamina , metylokobalamina) , to złożony związek organiczny, w którym kluczową rolę odgrywa kobalt. Nie od dziś wiadomo, że prawidłowa dieta wegetariańska oraz wegańska wymaga regularnego dostarczania organizmowi witaminy B12 w postaci suplementu. Dociekliwym wegetarianom oraz weganom zapewne nasuwa się na myśl pytanie: dlaczego? Przed dotarciem do sedna sprawy, należy wiedzieć co to takiego witamina B12, na co wpływa oraz czym grozi jej niedobór.

Witamina B12 wpływa przede wszystkim na proces produkowania czerwonych krwinek, czyli tzw. erytrocytów. Poza tym uczestniczy w syntezie DNA, zwłaszcza w szpiku kostnym, wpływa na pracę układu nerwowego, zapewnia równowagę psychiczną oraz pobudza apetyt.


Nadmiar witaminy B12, podobnie jak pozostałych witamin z grupy B, nie jest toksyczny. Wynika to z faktu, że jest to witamina rozpuszczalna w wodzie, a co za tym idzie - jej nadmiar zostaje regularnie usuwany z organizmu w postaci moczu.


Jednak niedobór witaminy B12 może skutkować poważnymi szkodami dla naszego organizmu, bowiem może on powodować znaczne osłabienie organizmu, bóle głowy, otępienie, zaburzenie czucia, a ostatecznie anemię złośliwą, a nawet zgon. Dzienne zapotrzebowanie dorosłego człowieka na tę witaminę wynosi 2, 4 μg. Źródła B12 to przede wszystkim mięsa, w szczególności wołowina, drób oraz ryby i owoce morza. Nieco mniejsze ilości kobalaminy znajdują się także z produktach pochodzenia mięsnego, czyli w jajkach, a także w mleku i przetworach mlecznych. Witamina B12 znajduje się również w niektórych warzywach poddanych procesowi fermentacji, na przykład w soi.

Powszechnie wiadomo także, że witamina B12 może być syntezowana przez bakterie znajdujące się w ludzkim układzie pokarmowym. Skoro to prawda, to dlaczego stosując dietę z wyłączaniem mięsa i/lub produktów mięsnych, zaleca się supmelentowanie B12 w postaci tabletek? Odpowiedź na to pytanie tkwi głównie w lokalizacji syntezy B12 w ludzkim organizmie.


O ile w przypadku większości zwierząt kobalamina syntezowana jest przede wszystkim przez bakterie znajdujące się w jelicie cienkim, o tyle w przypadku człowieka synteza tej witaminy zachodzi głównie w jelicie grubym. Jak wiadomo, to właśnie w jelicie cienkim, wyposażonym w tzw. kosmki jelitowe, zachodzi absorpcja witamin do krwiobiegu. Jelito grube zaś służy przede wszystkim do przesuwania mas kałowych, a w konsekwencji usunięcia ich na drodze defekacji. Wraz z kałem usuwana zostaje wyprodukowana przez jelito grube witamina B12.


Wprawdzie bakterie w ludzkim jelicie cienkim także są zdolne do syntezy witaminy B12, jednak aby proces produkcji miał miejsce, w organizmie musi znajdować się odpowiednio wysokie stężenie kobaltu. Poza tym większość witamin wyprodukowanych przez bakterie jelita cienkiego jest przez nie zużywana na własne potrzeby. W efekcie do naszego krwiobiegu przedostają się jedynie niewielkie ilości kobalaminy.

Istnieje także pogląd według którego bakterie w jamie ustnej potrafią wyprodukować ilość B12 pokrywającej dziennie zapotrzebowanie człowieka na tę witaminę. Jest to jednak zwykły mit, niemający żadnego potwierdzenia w badaniach naukowych. Co prawda bakterie znajdujące się w jamie ustnej syntetyzują kobalaminę, ale w ilościach tak niewielkich, że nie należy brać ich w ogóle pod uwagę.

Dlatego im mniej mięsa i produktów pochodzenia mięsnego spożywamy, tym bardziej powinniśmy zadbać o odpowiednią suplementację witaminy B12. W innym razie możemy nabawić się poważnych niedoborów kobalaminy.


Witamina B12 (metylokobalamina)  :
Metylokobalamina bierze udział w procesie produkcji czerwonych krwinek w szpiku kostnym. Zbyt mała ilość metylokobalaminy (witaminy B12 ) może skutkować anemią. Idąc dalej, witamina B12 w połączeniu z kwasem foliowym i witaminą B6 chroni organizm przed magazynowaniem się homocysteiny, która jest substancją powstającą podczas przekształcania aminokwasów. Nadwyżka homocysteiny może w rezultacie powodować zagrożenie dla zdrowia organizmu oraz wywołać problemy z układem krwionośnym. Homocysteina jest czynnikiem inicjującym tworzenie blaszek miażdżycowych w ściankach naczyń krwionośnych, jednocześnie zwiększają możliwość zapadnięcia na choroby systemu sercowo-naczyniowego (zawały, udary mózgu, zmiany zakrzepowe).


Wtiamina B-12 jest suplementem diety. Biologicznie aktywna forma B12 w organizmie to metylokobalamina, jednak w suplementach diety najczęściej spotykana jest cyjanokobalamina, która musi być w ciele przetworzona na metylokobalaminę. Witamina B12 Holistic zawiera metylokobalaminę.


Jak należy przyjmować witaminę B12 (metylokobalaminę) ?
Wystarczy jedna pastylka dziennie. Ważne jest, aby pastylka była brana pod język i ssana, a nie połykana.







Komentarze