Higiena osobista - jak pielęgnować ciało



Zadbaj o zdrowie: jak pielęgnować swe ciało?

Coraz większy wybór kosmetyków sprawia, że teoretycznie utrzymanie ciała w dobrej formie nikomu nie powinno sprawiać większych problemów. W rzeczywistości jednak nadmiar produktów promowanych w reklamach sprawia, że nasza codzienna pielęgnacja ciała nie zawsze przynosi takie rezultaty, na jakie liczymy. Na jakich zasada powinna się zatem opierać nasza higiena osobista? Czym powinniśmy się kierować w chwili, gdy sięgamy po kosmetyki mające nam pomagać w utrzymaniu ciała w dobrej formie?



Higiena osobista: dlaczego jest tak ważna?
O tym, jak ważna jest higiena osobista, większość z nas słyszy od pierwszych miesięcy swego życia. Dlaczego jest to tak ważna kwestia? Bo każdego dnia na nasze ciało czyha wiele zagrożeń. Pot, bakterie otaczające nas niemal na każdym kroku – oto najczęściej spotykane zagrożenia. Wiadomo, że dokładne mycie rąk, szczotkowanie zębów oraz regularne kąpiele to podstawa utrzymania ciała w dobrej formie. O czym jeszcze nie możemy zapominać?

W walce z potem
Przestrzeganie podstawowych zasad higieny osobistej może nam pomóc przede wszystkim w walce z potem, z bakteriami oraz przykrym zapachem. Musimy jednak pamiętać, by w walce tej wykazać się rozsądkiem. Pocenie się jest przecież czymś całkowicie naturalnym i niezbędnym dla naszego zdrowia. dzięki temu nasz organizm nie cierpi z powodu przegrzania – zjawiska bardzo niebezpiecznego dla naszego zdrowia. Pot może nam jednak sprawić sporo problemów, gdyż – rozkładany przez bakterie – staje się przyczyną przykrego zapachu. Jak się go pozbyć? Błędem jest zabijanie zapachu potu silnymi dezodorantami. Pamiętajmy, że najlepszymi pogromcami przykrego zapachu, potu i bakterii są tak naturalne kosmetyki, jak woda i naturalne mydło w kostce. Oczywiście zamiast mydła można wykorzystać popularne środki myjące bez dodatku mydła, które uchodzą za delikatniejsze i bardziej przyjazne dla naszej skóry.

A jak zabezpieczyć skórę po kąpieli?
Kąpiel to ważny zabieg higieniczny, dzięki któremu możemy utrzymać swe ciało w czystości. Pamiętajmy jednak, że każda kąpiel wysusza skórę. Jak to możliwe? Wyjaśnienie jest proste. Woda sprawia, że chroniący naszą skórę płaszcz hydrolipidowy zostaje naruszony. Im dłużej trwa kąpiel, tym większa strata tych substancji, które są odpowiedzialne za wiązanie wilgoci w naszej skórze. Dodatkowo kosmetyki stosowane w trakcie kąpieli naruszają ów płaszcz ochronny, wskutek czego nasza skóra traci sporo wilgoci. Im dłużej trwa kąpiel, im więcej dodatków pojawia się w jej trakcie, tym większe ryzyko pojawienia się problemów związanych ze zbyt suchą skórą. Czy to oznacza, że kąpiele trzeba ograniczać? Nie. Należy jednak pamiętać, by po kąpieli wsmarować w skórę krem – najlepiej taki, który będzie dostosowany do rodzaju i potrzeb naszej skóry.

Przestrzeganie podstawowych zasad higieny osobistej to nie tylko regularne mycie się. To także sięganie po te kosmetyki, które pozwolą nam utrzymać skórę w dobrej formie. Nawilżające kremy do ciała i twarzy, preparaty do kąpieli - oto kosmetyki, na których nie możemy oszczędzać. To od nich zależy, czy troska o higienę przyniesie nam odpowiednie efekty, a codzienna pielęgnacja pomoże nam chronić skórę przed tak licznymi zagrożeniami.



Mydła naturalne - co to jest ? 
Mydła naturalne spełniają taką samą rolę, jak mydła tradycyjnie spotykane w drogeriach, różnią się natomiast składem i to w sposób zasadniczy. Do ich wytwarzania stosowane są naturalne oleje roślinne np. olej z awokado, oliwka z oliwek, olej kokosowy i inne. Jest to baza tych mydeł. Mydła naturalne są następnie wzbogacone olejkami eterycznymi, które produktowi końcowemu nadają właściwy aromat oraz działanie. W ten sposób mamy mydła  z dodatkiem olejków eukaliptusowego, róży damasceńskiej, mięty pieprzowej, nagietka, gorzkiej pomarańczy, olibanum i wielu innych. Mydła naturalne są wytwarzane bez dodatków zbędnej chemii, oraz bez składników pochodzenia zwierzęcego, jak to ma miejsce często przy konwencjonalnych produktach. Wspaniałym przykładem są naturalne ręcznie robione mydła LaSaponaria. 

Komentarze